آخرین خبرها

ماجراجویی در رودخانه هراز

ماجراجویی در رودخانه هراز

7bbd942b-0cad-4555-911a-7c0868569389

 

 

انجمن رفتینگ ایران یک جشنواره بزرگ در رودخانه هراز برگزار خواهد کرد.

رودخانه زیبای هراز در روزهای بهاری خود شاهد متفاوت ترین جشنواره تفریحی _ ورزشی خواهد بود، رویدادی که با وقوع آن پرونده جدیدی از قابلیت‌های گردشگری مازندران در ابعاد ملی و بین المللی باز خواهد شد.این جشنواره از ۲۸ اردیبهشت تا ۲ خرداد بر روی رودخانه هراز در استان مازندران با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود.

ترویج اکوتوریسم رودخانه‌ای و رفتینگ امن و استاندارد در ایران، توسعه حفاظت رودخانه در ایران، آشنایی مردم محلی با فعالیت‌های رودخانه و اشتغال‌زایی مرتبط با آن و معرفی قایق سواری برای همه از جمله اهداف این جشنواره عنوان شده است.

کیانوش محرابی، برگزار کننده جشنواره رفتینگ، در این باره اظهار کرد:این جشنواره برای تمام کسانی که در صنعت رودخانه هستند یک فرصت مناسب بوده تا در یک‌جا جمع شده و دانش و تجربه خود را به اشتراک گذاشته و در نتیجه آن، این فعالیت فوق العاده توسعه یابد. از اهداف بلندمدت این جشنواره، تشویق دیگر کشورها و مناطق به انجام کاری مشابه و ثبت روز بین‌المللی جشنواره رفتینگ در مکان‌های مختلف سراسر جهان است.

وی یادآور شد: کارگاه‌های آموزشی، مسابقات، برنامه‌های سرگرم کننده، تمیز کردن رودخانه، برپایی کارگاه نجات رودخانه برای آتش نشانان و ناجیان تور لیدرها و سایر افراد علاقه‌مند، آشنایی کارگاهی رفتینگ برای مدیران استان مازندران، مدیران هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی و راهنمای تور، برپایی کارگاه زنان کارآفرین برای مردم محلی، حفاظت رودخانه، رفتینگ عمومی و رفتینگ کودکان از جمله برنامه‌های متنوع و جذاب این جشنواره است.

محرابی افزود: مکان برگزاری جشنواره رفتینگ رودخانه هراز، کمپ رفتینگ واقع در جاده هراز ( تهران – آمل ) نرسیده به پارک جنگلی میرزا کوچک خان و در محدوده نارنجستان است.

رئیس هیت مدیره انجمن رفتینگ ایران اظهار کرد: امروزه رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه‌های وحشی یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری محسوب می‌شود و علاقمندان بی‌شماری دارد؛ این فعالیت تفریحی – ورزشی بسیار جذاب و هیجان انگیز بوده و یکی از بهترین نمونه‌های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و ورزشی به حساب می‌آید.

وی افزود: رفتینگ یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری بوده و شرکت‌های بسیاری در سراسر دنیا به صورت تخصصی اقدام به طراحی و اجرای این‌گونه سفرها می‌کنند.

محرابی خاطرنشان کرد:رفتینگ به عنوان فعالیتی اکوتوریستی باعث رشد اقتصادی و فرهنگی معجزه آسایی در بسیاری از کشورهای دنیا شده است، چرا که بیشتر رودخانه‌ها در مناطق صعب العبور و کوهستانی واقع شده، یعنی مناطقی که قابلیت پذیرش هیچ نوع گردشگری را نداشته و رفتینگ تنها گزینه ممکن بوده و باعث اشتغال بسیاری از روستاییان به عنوان راهنما، آشپز، مسئول تدارکات، باربر و راننده شده است.

رئیس هیت مدیره انجمن رفتینگ ایران بیان کرد: رفتینگ فعالیتی مهیج، ماجراجویانه، تفریحی و ورزشی است و در طبیعت انجام می‌شود از این رو فعالیتی اکوتوریستی بوده و از تمام اصول اکوتوریسم تبعیت می‌کند. همانگونه که می‌دانیم اکوتوریسم یعنی سفر مسئولانه به محیط‌های طبیعی که باعث حفاظت از محیط طبیعی شده و نفع جوامع محلی را در برداشته باشد.

دلاور بزرگ نیا، مدیرکل گردشگری مازندران نیز گفت:رفتینگ در رودخانه هراز مازندران با اقبال گردشگران علاقمند همراه است. تور رفتینگ رودخانه هراز که یکی از مهمترین رودخانه مازندران به شمار می‌آید توسط تیم کارشناسی انجمن رفتینگ ایران در حال اجراست.

وی اظهار کرد: رودخانه هراز یکی از رودخانه‌های دائمی استان مازندران است که به دلیل وجود مناطق زیبا و بکر در حاشیه این رودخانه به ویژه در فصول بهار و تابستان و همجواری با دیگر جاذبه‌های طبیعی چون چشمه آب معدنی لاریجان و آماده بودن امکانات رفاهی و اقامتی مورد اقبال خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند در سراسر جهان میوه‌های مختلفی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *