آخرین خبرها

سطح دریاچه ارومیه، ۴۰ سانتی متر افزایش یافت

سطح دریاچه ارومیه، ۴۰ سانتی متر افزایش یافت

7bbd942b-0cad-4555-911a-7c0868569389

سطح آب این دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰ سانتیمتر افزایش داشته است و مساحت دریاچه ۵ برابر شده است.

«معصومه ابتکار» معاون رئیس‌جمهور، در اولین سمینار مشترک ایران و ژاپن، با عنوان «زنان، صلح و توسعه پایدار» که با همکاری معاونت آموزش و زنان خانواده ریاست جمهوری، دفتر اطلاعاتی سیاسی و بین‌المللی سیاست خارجه و همچنین بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن صبح امروز برگزار شد، حضور یافت.

وی با ابراز خرسندی از اینکه با بارندگی‌های مناسب در شمال غرب کشور، وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته بهبود یافته است، بیان کرد:علاوه بر بارندگی‌های خوب، تامین حق‌آبه دریاچه ارومیه، لایروبی و بازکردن مسیل‌های منتهی به دریاچه ارومیه و همچنین اصلاح الگوی کشت و تغییر شیوه‌های آبیاری در کشاورزی، امروز شاهد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست ادامه داد که بعد از تصویب اهداف توسعه پایدار در سطح جهانی، به ۵ هدف در این برنامه توجه ویژه‌ای صورت گرفت.

ابتکار در ادامه با اشاره به توجه دولت یازدهم به بحث محیط‌ زیست گفت که از ابتدای دولت یازدهم دولت رویکرد جدی نسبت به محیط‌ زیست داشته است و برنامه‌های خوبی برای بهبود شرایط محیط زیست و همچنین نقش زنان و حفاظت از محیط زیست دارد.

معاون رئیس‌جمهور توجه به محیط زیست را یکی از راهبردهای دولت یازدهم دانست و افزود:علاوه بر تفاهم‌نامه خوبی که در این زمینه با معاونت ریاست جمهوری داریم، چند برنامه اجرایی موفق هم انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یکی از این برنامه‌های موفق را توان‌افزایی زنان روستایی ساکن در محدوده دریاچه ارومیه دانست و گفت: این زنان با یک برنامه آموزشی توانستند در کشاورزی پایدار ایفای نقش کنند. این برنامه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست انجام شده است و کارهای مثبتی در تغییر اقلیم اجرایی شده و موفق بوده است.

ابتکار ادامه داد که در این برنامه زنان روستایی آموزش دیده و در جهت توان‌افزایی آنها و جایگزینی کشاورزی پایدار اقدامات مهمی صورت گرفته است و همین امر به احیای دریاچه ارومیه نیز کمک کرده است.

وی با ابراز خرسندی از بهبود وضعیت دریاچه ارومیه گفت: حداقل ۴۰ سانتی‌متر به سطح آب دریاچه ارومیه اضافه شده است، نسبت به سال گذشته مساحت آن ۵ برابر شده است و این امر تحقق و عده‌ای است که با لطف خدا بارش‌های باران و تلاش دولت و مردم محقق شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت که دولت علاوه بر وعده‌هایی که داده است، اقدامات عملی فراوانی هم داشته است و این روند ادامه خواهد داشت و ما در جهت توان‌افزایی زنان برای توسعه پایدار تلاش‌های زیادی را انجام داده‌ایم.این آموزش‌ها در جهت توان‌بخشی و حفظ محیط زیست بوده است.

همچنین بخوانید

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند در سراسر جهان میوه‌های مختلفی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *