آخرین خبرها

قبرستان چند لایه یهودیان در پراگ

قبرستان چند لایه یهودیان در پراگ

7bbd942b-0cad-4555-911a-7c0868569389

قبرستان قدیمی یهودی ها مکانی است با ۱۲ لایه قبر که در قدیم به علت کمبود جا و با اضافه کردن خاک جدید چنین وضعیتی را پیدا کرده است.با ما در کجارو همراه باشید

درگذشته وقتی یک قبرستان پر می‌شد و دیگر جایی برای حفر قبرهای جدید نداشت، با اضافه کردن یک لایه جدید خاک روی قبرهای قدیمی، یک قبرستان جدید پدید می‌آوردند. این همان اتفاقی است که برای قبرستان قدیمی یهودی‌ها درمحله یهودی‌نشین پراگ افتاده است. نه یک‌بار یا دوبار؛ بلکه دوازده بار.

این قبرستان، یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های دفن یهودیان در دنیاست. که قدیمی‌ترین قبر موجود در آن متعلق به ۱۴۳۹ است، این مکان در قرن ۱۵ام ساخته‌شده است. آخرین خاک‌سپاری آن در سال ۱۷۸۷ اتفاق افتاده است. یعنی چیزی در حدود ۳۵۰ سال؛ بیش از صد هزار نفر در ۱۲ لایه روی هم انباشته و به خاک سپرده شده‌اند.

در آن زمان یهودی‌ها اجازه نداشتند مرده‌های خود را درجایی جز محله یهودی‌نشین ژوزوف به خاک بسپارند. هرچند که قبرستان در موقعیت‌های دیگری چندین بار گسترش یافته بود، اما مساحت آن باز هم کامل برای جامعه یهودی ناکافی بود. باورهای یهودی همچنین جابه‌جا کردن سنگ قبر را مجاز نمی‌داند، بنابراین وقتی قبرستان دیگر جایی نداشت و گسترش آن هم غیرممکن شد، لایه‌های دیگری از خاک روی قبر‌های موجود قرار گرفت و سنگ قبرهای قدیمی از زیر خاک در آورده شد و بر سطح این خاک جدید جای داده شد. امروزه ۱۲۰۰۰ سنگ‌قبر در این قبرستان دیده می‌شوند که به یکدیگر چنان فشرده شده‌اند که انگار برای کمی جای بیشتر باهم می‌جنگند.

همچنین بخوانید

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند در سراسر جهان میوه‌های مختلفی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *