آخرین خبرها

اقبال دوباره گردشگران به دریاچه ارومیه

اقبال دوباره گردشگران به دریاچه ارومیه

اقبال دوباره گردشگران به دریاچه ارومیه

گردشگران در ساحل دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه به عنوان نگین گردشگری آذربایجان، این روزها بخشی از هویت گردشگرپذیری خود را باز یافته و این روزها تعداد زیادی از گردشگران بومی و غیربومی در سواحل این دریاچه حاضر می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دریاچه ارومیه در چند سال گذشته روزهای نه چندان خوشی را سپری کرد و با کم شدن میزان آب موجود در این پهنه آبی، تعداد گردشگران نیز رو به کاهش نهاد تا جایی که در تابستان سال گذشته افراد فقط برای مشاهده نمک دریاچه به این جاذبه گردشگری می آمدند که این روند بسیار مایوس کننده بود.

از ابتدای سال آبی جاری که روند افزایشی تراز آبی دریاچه ارومیه و حجم ورودی آب آن آغاز شد، بسیاری از مردم بر این باور بودند که امسال نیز همچون سال های گذشته، این روند مداوم نخواهد بود و پس از گرمای فروردین و اردیبهشت، روند کاهشی تراز و حجم ادامه خواهد یافت که این امر به علت اجرای طرح های احیا و تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه و همچنین بارش های مناسب پاییزی، زمستانی و بهاری در حوضه آبریز، بر عکس شد و آب دریاچه ارومیه روز به روز بالاتر آمد.

در حال حاضر سطح تراز آبی این دریاچه بیش از 1271 متر است و این امر که در سه سال گذشته بی سابقه بوده، موجب شده تا حجم آب دریاچه به حدود سه میلیارد متر مکعب برسد.

این خبر خوشحال کننده برای مردم از یک سو و آب موجود در دریاچه ارومیه از سوی دیگر عواملی شد تا مردم مشتاق ارومیه، شهرها و روستاهای اطراف و حتی برخی از شهروندان دیگر استان های کشورمان برای استفاده از چشم انداز خوب دریاچه ارومیه و آب نمکین آن به سوی این دریاچه گسیل شوند که هفته به هفته بر تعداد این گردشگران افزوده می شود. از جمله روزهای پرگردشگر دریاچه، روزهای تعطیل آخر هفته است که برخی از شهروندان استان های همجوار نیز برای بازدید از این پارک ملی رنج سفر را به جان می خرند و راهی ارومیه می شوند.

احمد اصغرزاده که به همراه خانواده برای بازدید از دریاچه ارومیه آمده بود، گفت: پرآب شدن دریاچه ارومیه برای ما بسیار خوشحال کننده بود و آمدیم تا ضمن عکس گرفتن در کنار این دریاچه، زیبایی های آن را نیز ببینیم.

وی افزود: در سال های گذشته همواره خبرهای ناراحت کننده ای از این دریاچه در رسانه ها داشتیم در حالی که امسال به همت مسئولان و بارش های خوب، آب آن پر شده و رنگ آبی آن بازگشته است. قصد داریم امسال چند بار دیگر به دریاچه بیاییم که امیدواریم در دفعات بعدی نیز شاهد پرآبی دریاچه باشیم.

اسمر دولتخواه نیز در کنار دریاچه ارومیه با ابراز خرسندی از پر آب شدن دریاچه ارومیه گفت: با این میزان آب موجود، امیدواری ها برای احیای این دریاچه زیاد شده و بسیاری از شهروندان ارومیه ای پس از سال ها برای مشاهده این پرآبی به سواحل این دریاچه می آیند و از ته دل خوشحال هستند.

وی افزود: این دومین بار است که از زمان گرم شدن هوا در چند روز گذشته به دریاچه ارومیه می آییم و نخستین مقصد گردش ما به ویژه در روزهای تعطیل این دریاچه است. عکس گرفتن با دریاچه آبی ارومیه و مناظر زیبای آن در کنار خانواده، آرزویی بود که در چند سال گذشته داشتیم و خوشحالیم که امسال این امر محقق شد.

این شهروند ارومیه ای اظهار کرد: بسیاری از دوستان و فامیل های ما در دیگر استان ها، منتظر پایان زمان تحصیلات فرزندان شان هستند که بار دیگر برای بازدید از دریاچه به ارومیه بیایند.

مهدی قهرمانی دیگر گردشگر ارومیه ای نیز گفت: این باور کردنی نیست که دریاچه ای که تا حدود 9 ماه گذشته مملو از نمک بود و اطراف پل میانگذر را نمک گرفته بود، امروز پر آب شده و قابل شنا کردن باشد. وی با اشاره به حضور خانوادگی در ساحل دریاچه ارومیه افزود: سال های گذشته ما چنین حضوری از گردشگران را در کنار دریاچه نمی دیدیم ولی این هفته و هفته گذشته در برخی نقاط حاشیه ای، جایی برای پارک کردن خودرو در کنار پل میانگذر نبود که باید از این امر خوشحال باشیم.

با توجه به خوشحالی مردم و گردشگران از وضعیت آب دریاچه ارومیه، امید می رود این دریاچه دوباره به حالت پرآبی خود بازگشته و همه ساله هزاران گردشگر از نقاط مختلف استان، منطقه و کشور برای بازدید از آن و همچنین شنا کردن در آب آن به این دریاچه بیایند.

مسئولان استانی برای استفاده از این ظرفیت گردشگری غافل مانده و هیچ برنامه ای تا کنون نداشته اند و هیچ گونه خدماتی نیز برای این گردشگران به ویژه در حوالی پل میانگذر دریاچه ارومیه ایجاد نشده و همه موارد توسط خود گردشگران مدیریت می شود.

با توجه به حضور پرشمار گردشگران می توان با برنامه ریزی بهتر و دوراندیشی از سوی مسئولان، خدمات بهتری را پیش بینی کرد و باید برای زمان طلایی گردشگری دریاچه ارومیه تا اواسط مردادماه برنامه ریزی کرد.

همچنین بخوانید

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند

میوه‌ های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اند در سراسر جهان میوه‌های مختلفی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *